Yardım

İlaçsız Zeytin Yetiştiriciliğini >> Mut

 

Mersin'in Mut ilçesi zeytincilik anlamında son yıllarda ciddi bir gelişme göstermekle birlikte zeytinyağındaki kendine has lezzeti ve hafifliği ile de yeni zeytin merkezlerinden birisi haline gelmektedir. Ancak Mut zeytinin ve zeytinyağının diğer bölgelerden ayrıt edici en belirgin özelliği ise ilaçsız zeytin yetiştiriciliğidir.

 

" Bölgemizde mikro klima denilen bir hava akımına sahip olması sebebi ile meyvedeki kurtlanmaya sebep olan sinek haşeresi duyusal döngüsünü tamamlayamadığı için hiç kurtlanmaya rastlanmıyor ve ilaç atma gereksinimi de görülmüyor.

 

İlçemize bağlı Haydar köyünde bulunan 1300 yıllık “anıt zeytin” ağacıda bölgenin zeytincilik tarihine olan simgesidir. 

 

Mut zeytinyağı kendine has aroması ve kalitesinden dolayı Türk patentince coğrafik işaret ile mut zeytinyağı olarak tanımlanmıştır.

 

 Mut zeytinyağının diğer bölgelerdeki zeytinlerden elde edilen zeytinyağlarından ayrılan özellikleri şu şekilde açıklanmıştır ; mut zeytinyağı , ağıza alındığında damakta ve dil ucunda hafif ve geçici bir acılık ve yakıcılık hissi bırakması , yeşil meyvemsi tadı ile diğer zeytinyağlarından ayrılmaktadır.

 

   Meyvemsiliği ile dikkat çeken bu zeytinyağının bir diğer ayırt edici özelliği acı badem ve kesilmiş çimen aromalarına sahip olmasıdır.

   Mut  zeytincilik alanında hızla gelişmekte olup hem ilaçsız olması hem de kendine has lezzet ve aroması nedeniyle popülerliği de artmaktadır.

Bayram Acarbaş

Yıllardır aynı kaliteliyi hiç bozmadan sunan damak zevkine guvenenleri kesin buraya uğramasını tavsiye ediyorum her türlü zeytin cesiti mevcut fiyatlar çok makul aynı kalitede olan ürünler başka yerlerde col pahalı aynı zaman da nar ekşisinin tadı da cok güzel kesinlikle tavsiye ediyorum ilgi ve ...

Eloş Diloş

Herzaman olduğu gibi çay ikramlarini eksik etmiyorlar. Herseyde olduğu gibi zeytinyağınada zeytinede baya zam gelmiş. Ben daha hiç bir şey almadim ama arkadaşlarım memnunlar.

Mehmet ŞAHİNOK

Soğuk sıkma ve erken hasat zeytinyağları çok başarılı.Sitah zeytin ve ızgara yeşil zeytin çok lezzetli.

Bulent Basaran

Ne güzel ürünler. Çoğunu kendileri yapıyorlar. Zeytinyağı, helva, reçel, zeytin, baharat, sabun.. Temiz bir dükkan. Nezih bir hizmet. Mutlaka durun, bakın. İhtiyaç duyduğunuz ürünleri buradan alın derim.

uzeyir kanar

Güler yüzlü personelleri ve daha önce hiç bir yerde görmediğim ve bulamayacağım doğal, sağlıklı ürünleriyle bu işte çok daha ileri seviyeleri hakediyorlar. İnşallah tüm Türkiye'ye şube açarlar

Mehmet Boyar

Çalışanlar ilgili ve güler yüzlü, zeytinlerimin yağını burda çıkartıyorum, beklerken cay ikramları bu soguk havalarda harika oluyor

Aziz Erdoğmuş

Mut Zeytinyağını tanıyan geç tanıdığı için bir pişman, tanımayan bin pişman. Ben de internet sitesinden sürekli alırım Aydoğanlar Zeytinyağını. Kalitesi ve doğallığıyla tercihim Aydoğanlar. Mutlu olmak için Mut zeytinyağı için.

Murat

Zeytin yağını her sene tatile giderken buradan alırız. Tavsiye ederim gerçekten güzeldir. Ev yapımı salçası da bir harika.

Mustafa KESIKTAS

Alışveriş yapıp-yapmadığınız önemli değil, mevsimine göre meyve ikramı yapılıyor. Çay servis ediliyor. Mutlaka doğal, bütçenize uygun birşeyler bulabilirsiniz.

maks 2021

Ürünler oldukça iyi. Gelinmesi gereken bir yer olan Mut'a gelindiğinde Aydoğanlar'dan etli kırmızımsı yeşil zeytin alınmalıdır. Bunun yanında kaya koruğu turşuları da çok güzel. Zeytinyağını da hiç unutmayın.


Aydoğanlar zeytinyağı ailesi olarak 1992 yılında Mersin’in Mut ilçesinde kurulmuş olup, zeytinciliğin gelişmesinde öncülük yaparak Mut'a ilk zeytinyağı fabrikasını kurmanın ve Mut zeytinyağının Dünya'ya tanıtılmasına da öncü olmanın gururunu yaşamaktayız. Lezzetini ve kalitesini de Mut iklimine borçluyuz. Aydoğanlar ve Aybahçe markalarımız ile geliştirdiğimiz zeytin, zeytinyağı, kahvaltılık, yöresel ve doğal kozmetik ürünlerimizin yanı sıra yöreye ait taze meyve çeşitliliğini de sizlere ulaştırmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Whatsapp
İnternet sitemizde çerezlerden faydalanılmaktadır. Ayrıntılı bilgi için Kişisel Verilerin Korunması Kanununu, Gizlilik ve Güvenlik ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz. Kabul Et